نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تاریخچه

تاریخچه


تاریخچه دانشکده فنی و مهندسی


دانشکده فنی و مهندسی در سال 1356 با هدف ایجاد یک قطب فنی و مهندسی قوی جهت آموزش و تربیت مهندسان جوان و پاسخگویی به نیازهای صنعتی استان خوزستان و کشور تأسیس گردید. این دانشکده متشکل از 6 گروه آموزشی در حوزه های مهندسی عمران، برق، مکانیک، مواد، کامپیوتر و معماری بوده که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرند. در حال حاضر بیش از 3000 دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند که از این میان حدود 1000 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 170 نفر در مقطع دکتری و 2000 نفر در دوره کارشناسی می باشند.

این دانشکده در طول حیات خود سه نسل متفاوت از فعالیت های آموزشی و پژوهشی را همگام با پیشرفتهای علمی و کاربردی در سطح جهان پشت سر گذاشته است. این مهم شامل نسل اول دانشکده با هدف توسعه آموزشی و گسترش رشته ها و مقاطع تحصیلی با تمرکز بر تقویت مقاطع کارشناسی و راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی بوده است. نسل دوم دانشکده با هدف توسعه فعالیت های پژوهشی بنیادی و کاربردی در قالب راهنمایی و مشاوره پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، انتشار مقالات علمی در مجلات داخلی و بین المللی، انجام طرح های تحقیقاتی برای سازمانهای مختلف و همچنین برگزاری و همکاری در کنفرانس های ملی و بین المللی در شاخه های مختلف مهندسی. نسل سوم دانشکده نیز که در حال حاضر در آن قرار داریم معطوف به گسترش و ارتقاء تحقیقات تقاضا محور و کار آفرین است. در نسل سوم دانشکده، توسعه تحصیلات تکمیلی و پژوهش اعضاء هیئت علمی در ارتباط با صنایع مجاور و نیازهای روز کشور برنامه ریزی و هدایت می شود. لذا، در سال های اخیر دانشکده فنی و مهندسی علاوه بر رسالت آموزشی و پژوهشی خود، همکاری مستقیم و مستمر با صنعت را بطور جدی در چارچوب فعالیت های خود قرار داده و در این راستا به دستاوردهای ارزنده ای نائل گردیده است .

طی سال های اخیر، دانشکده در دو بعد امکانات نرم افزاری و سخت افزاری توسعه چشمگیری داشته است و در حال حاضر می توان گفت که کلیه کارگاه ها و آزمایشگاه های تخصصی مرتبط با گروه های آموزشی بروز و مجهز به امکانات گسترده ای هستند. خدمات تخصصی کارگاه ها و آزمایشگاه های دانشکده علاوه بر ارتقاء کیفیت آموزش و پژوهش دانشجویان و اعضاء هیئت علمی دانشکده، قابل ارائه به صنایع و پروژه های عمرانی بزرگ در سطح استان و کشور می باشند.